Kontrolisane cene evrodizela na domaćim pumpama od 214 dinara koliko košta u poslednje dve nedelje, pomogle su da se Srbija ne nađe na prvom mestu po skupoći ovog derivata.
Uporedne cene, prema podacima Udruženja naftnih kompanija Srbije, pokazuju da je trenutno samo u Albaniji gorivo skuplje nego kod nas. Grčka koja je takođe imala veću cenu dizela, sada je jeftinija. Naime, on u Albaniji košta oko 220,5 dinara, ili za oko šest dinara više nego u Srbiji.
Da je država, međutim, od 1. oktobra odmah povećala akcize na dizel za 4,76 dinara plus ostali nameti – takse i PDV – cena bi bila veća nego u Albaniji. Najjeftiniji dizel toči se u Severnoj Makedoniji za 156 dinara, što je manje za oko 58 dinara nego na domaćim pumpama.
U isto vreme benzin je skuplji u Albaniji, Grčkoj, Crnoj Gori i Sloveniji. I dok kod nas košta 182 dinara u Grčkoj se, koja je prva na listi po cenama, toči za 222. Najjeftiniji benzin je u Severnoj Makedoniji – 152,3 ili za oko 30 dinara manje nego u Srbiji. Kao i kod dizela od 1. oktobra akciza na benzin veća je za 4,9 dinara, ali se nije prelila na maloprodajnu cenu.
Kada je reč o tečnom naftnom gasu (TNG) cena je kod nas oko 92 dinara što je u odnosu na cenu u Albaniji gde je najjeftiniji – 68,6, skuplji za 23,4 dinara. TNG se po višoj ceni nego u Srbiji toči u Hrvatskoj, Sloveniji i Mađarskoj.
Inače cena „crnog zlata” je krajem prošle nedelje stigla do skoro 93 dolara za barel, što je skok od 22 dolara od juna do sada. Cene nafte su u petak produžile rast, krećući se prema drugom nedeljnom povećanju usled zabrinutosti da bi rat Izraela i Hamasa mogao da eskalira u regionalni sukob koji bi mogao da poremeti isporuku nafte. Rast cena „crnog zlata” dolazi uprkos najavi sporazuma između SAD i Venecuele prema kojem će venecuelanska nafta izaći na tržište.„Blumberg” u analizi tri varijante rata na Bliskom istoku navodi da je u slučaju širenja sukoba u regiji i zatvaranja Hormuškog tesnaca moguća cena nafte i do 150 dolara za barel.
Ako sve ostane na regionalnom sukobu, što „Blumberg ekonomik” procenjuje izglednijim, naftom bi se moglo trgovati po čak 100 dolara. Rast cene nafte loše će uticati na pokušaje ublažavanja inflacije u svetu, a već su smanjene procene rasta glavnine ekonomija na zapadu.
Izvršni direktor JP Morgan Čejs banke Džejms Dimon kaže da bi ovo moglo biti najopasnije vreme koje svet nije video decenijama, a tekući rat u Ukrajini i nestabilnost na Bliskom istoku mogli bi imati dalekosežne posledice po energetska tržišta.